środa, 21 kwietnia 2010

Idealna pizza - kamień do wypieku pizzy lub chleba


Czy istnieje przepis na idealną pizze?
Nie wiem, wypróbowałam kilkanaście i moim numerem jeden jest przepis Jamiego Olivera. Wiem natomiast, że najlepsza pizza musi być upieczona na kamieniu. Chrupiący, lekko zarumieniony spód to jest to.
Wśród najnowszych propozycji Kuchenprofi znajdziemy kamień do wypieku pizzy lub chleba. Kamień posiada praktyczna podstawkę, która ułatwia przenoszenie. Dostępna jest również łopata, przy pomocy której przeniesiemy ciasto prosto na rozgrzany kamień.Przepis na ciasto na pizze wg książki "Jamie Oliver w domu"

Proporcja na 6 do 8 średniej wielkości cienkich spodów do pizzy

To fantastyczny, prosty przepis na ciasto na pizzę, które się zawsze udaje. Najlepiej użyć do niego włoskiej mąki na pizzę, oznaczonej symbolem “00”, która jest drobniej mielona, niż zwykła mąka pszenna, dzięki czemu ciasto jest niewiarygodnie gładkie. Poszukajcie jej w delikatesach lub w dobrych supermarketach. Można ją zastąpić zwykłą mąką o wysokiej zawartości glutenu, najlepiej mąką chlebową, która da ciastu wspaniałą elastyczność, a to tu chodzi. Możecie dołożyć mąki z pszenicy durum, dla koloru.

Składniki
1 kg mąki pszennej lub włoskiej mąki typu “00”
lub 800 g mąki pszennej plus 200 g mąki z pszenicy durum
1 płaska łyżka drobnej soli morskiej
2 saszetki po 7 g suszonych drożdży
1 łyżka cukru
4 łyżki oliwy extra virgin
650ml ciepłej (ale nie gorącej) wody

Przygotowanie
Przesiejcie mąkę i sól na czysty blat i zróbcie dołek w środku. Wymieszajcie w kubeczku drożdże, cukier, wodę i oliwę i odstawcie na parę minut, a następnie wlejcie do dołka. Widelcem zagarniajcie mąkę z brzegów dołka do środka, mieszając z płynem. Cały czas mieszajcie, nagarniając coraz więcej mąki, aż wszystko zacznie się łączyć. Posypcie dłonie mąką i zagniećcie pozostałą mąkę. Wyrabiajcie, aż powstanie gładkie, sprężyste ciasto. Uformujcie z ciasta kulę i włóżcie ją do posypanej mąką miski. Oprószcie ciasto mąką z wierzchu. Przykryjcie miskę wilgotną ściereczką i odstawcie w ciepłe miejsce na godzinę (ciasto powinno podwoić objętość). Przełóżcie ciasto na posypany mąką blat i pozagniatajcie przez chwilę, starając się wbić w nie jak najwięcej powietrza. Można je zużyć od razu lub zawinięte w folię przechowywać w lodówce lub zamrażalniku, do momentu, kiedy będzie potrzebne. Jeśli macie zamiar zużyć je od razu, podzielcie je na tyle kawałków, ile ma być spodów do pizzy. Ta ilość ciasta wystarczy na mniej więcej 6 do 8 średniej wielkości spodów do pizzy.
Ciasto powinno się rozwałkować 15 do 20 minut przed wsadzeniem do piekarnika. Nie zostawiajcie rozwałkowanego ciasta na parę godzin na blacie. Lepiej przetrzymać ciasto, zawinięte w folię plastikową, w lodówce. Jeśli jednak chcecie przygotować spody, zanim zjawią się goście, żeby mieć to już z głowy, rozwałkujcie kawałki ciasta na okrągłe placki, grubości około pół centymetra i ułóżcie każdy na kawałku folii aluminiowej, lekko posmarowanej oliwą i posypanej mąką. Możecie je ułożyć w stosik, owinąć folią plastikową i włożyć do lodówki.

© Jamie Oliver

p.s osobiście używam mąki chlebowej i semoliny durum w proporcjach 1:1

Przepis na pizze Jamiego Olivera z książki można podejrzeć tu